فهرست بستن

آموزش انواع کیف پول بیت کوین (bitcoin Wallet)

کیف پول بیت کوین (bitcoin Wallet) یک برنامه سخت افزاری، نرم افزاری و حتی کاغذی است که می توانید از آن برای نگهداری بیت کوین و حتی چند ارز دیجیتال دیگر استفاده کنید. برای ارز دیجیتال بیت کوین کیف پول های بسیار زیادی وجود دارد و بهترین کیف پول بیت کوین کاملا سلیقه ای است و هر کیف پولی دارای ویژگی های برتری نسبت به کیف پول های دیگر دارد.

کیف پول ها اجازه ارسال، دریافت و ذخیره بیت کوین ها را می دهند.

دلیل نیاز به کیف پول بیت کوین چیست؟

از آنجایی که بیت کوین به شکل فیزیکی وجود ندارد، از نظر فنی نمی توان آن ها را در جایی نگهداری کرد. به جای آن کلید های خصوصی های (Private Key) که برای دسترسی به آدرس عمومی شبکه بیت کوین و امضایی برای تراکنش هاست باید در جایی ایمن نگهداری شود. ترکیبی از کلید عمومی (Public key) دریافت کننده و کلید خصوصی شما موارد مورد نیاز برای تکمیل یک تراکنش در شبکه بیت کوین است.

نمونه کلید عمومی (آدرس بیت‌کوین):
1DJLdU7JXmwU3K99JtxktFf68kxApGYwT8

نمونه کلید خصوصی (Private Key):
L4izGficKH6hM7wrDkS1xlg1RMox29DnrcZCS9W4mdnFe6nLxq4x

مشهور ترین، امن ترین، بهترین کیف پول بیت کوین

کیف پول بلاک چین مشهورترین کیف پول بیت کوین است که از ابتدا تولید بیت کوین با بیت کوین بوده است و بجز بیت کوین ارزهای دیجیتال اتریوم Ether، بیت کوین کش Bitcoin Cash، استلار Stellar و جدیدا ارز USD Pax را هم اضافه کرده است. که می تواند مکان خوبی برای ذخیره کردن ارز دیجیتال باشد.
کیف پول های سخت افزاری و کیف پول های کاغذی را می توان امن ترین کیف پول بیت کوین دانست. این کیف پول ها ارز های دیجیتال را به صورت فیزیکی نگهداری می کنند. که باعث می شود امنیت ارزهای شما بالاتر برود.

انواع کیف پول چیست؟

موارد مهمی که باید برای انتخاب کیف پول در نظر بگیرید شامل امنیت، دسترسی ساده، نوع پلتفرم پشتیبانی شده و محیط کاربری آن است.

برای دانلود کیف پول های معتبر بیت کوین وارد سایت bitcoin.org شوید.

کیف پول کاغذی بیت کوین

یک کیف پول کاغذی صرفا یک برگه کاغذ است که آدرس عمومی (آدرس دریافت بیت‌کوین) و کلید خصوصی کیف پول (Private Key) شماست.

کلیدهای عمومی و خصوصی این برگه کاغذ معمولا به شامل QR-code نیز روی کاغذ نقش بسته تا بتوان به سرعت از طریق اسکنرها آنرا اسکن کرد و موجودی را به یک کیف پول نرم‌افزاری انتقال داده و تراکنش را انجام داد.

کیف پول کاغذی بیت کوین را می توانید از طریق سرویس هایی مانند:

bitaddress.org
Blockchain.info
bitcoinpaperwallet.com

ساخت که به کاربر امکان ساخت آدرس بیت کوین کاملا تصادفی و یک کلید خصوصی مخصوص به آن را می دهد. این سند ساخته شده را می توانید چاپ کنید و بعضی از سرویس ها با طراحی های ضد سرقت آن را در برابر سو استفاده ایمن می کنند.

کیف پول های کاغذی کاملا در برابر حملات هکر ها ایمن هستند. ولی اگر هرکس این کاغذ را داشته باشد می‌تواند همه موجودی آن را خالی کند. بنابراین در صورت از بین‌رفتن، گم شدن یا دزدیده شدن آن تکه کاغذ، همه موجودی بیت‌کوین یا ارز دیجیتال دیگری که ذخیره کرده‌اید از بین خواهد رفت و به هیچ عنوان امکان بازیابی آن وجود نخواهد داشت.

بیت کوین فیزیکی

بیت کوین های فیزیکی معمولا با یک مقدار مشخص از بیت کوین پر شده اند و هدف این است که تا زمانی که کلید خصوصی پنهان است، مقدار آن قابل خرج نیست. به این خاطر معمولا یک مهر ضد سرقت روی این بیت کوین ها می خورد تا کلید آن قابل مشاهده نباشد مگر آن که آن را مخدوش کنید.

یکی از اولین مدل ها از بیت کوین فیزیکی را کمپانی Bitbill ارائه کرد که شبیه به کارت های اعتباری است ولی مدل های دایره ای شکل هم ارائه شدند. شخصی به نام Mike Cadwell با نام مستعار Casascius که به ارز های رمزنگاری شده علاقه مند است، اولین نوع بیت کوین های فیزیکی به شکل سکه را در سال 2011 ساخت. کلید های خصوصی زیر یک هولوگرام انعطاف پذیر پنهان می شوند و زمانی که این لایه از بین برود اثری روی سکه می گذارد که مشخص می باشد شخصی قبلا آن را مخدوش کرده است. وقتی که کد سکه در یک حسابی وارد می شود، سکه ارز دیجیتالی اش را از دست می دهد.

کیف پول موبایلی بیت کوین

امروزه که برای اکثر کارهای روزمره از تلفن همراه استفاده می کنیم ، استفاده از کیف های بیت کوین برای گوشی های هوشمند شما بسیار راحت است. این نوع از کیف پول‌ها در واقع یک اپلیکیشن هستند که روی گوشی اندروید یا IOS شما نصب می‌شوند و در آنها، کلید خصوصی شما نگهداری می‌شود. در این اپلیکیشن‌ها امکان ارسال بیت‌کوین یا سایر ارزها فراهم شده و معمولا رابط کاربردی ساده‌ای نیز دارند.

کیف پول های موبایلی بیت کوین بسیار در خطر حملات هکر ها هستند. اگر هکری به گوشی موبایل شما دسترسی پیدا کند ممکن است به سادگی کنترل خود به کیف پولتان را از دست بدهید.

چند تا کیف پول موبایل معتبر:

BitPay
BTC.com
Coin.Space
Edge
Mycelium
Bitcoin Wallet
Bither
BLW
BRD
Eclair Mobile
Electrum
Blockchain
Bittoin Wallet
Airbitz
Copay
FreeWallet
Jaxx
Coinomi Wallet

کیف پول بیت کوین تحت وب

کیف پول تحت وب کلید های خصوصی شما را روی یک سرور که توسط آن کمپانی ارائه شده است نگهداری می کند. این سرور مرتبا آنلاین است و توسط شخصی کنترل می شود. سرویس دهنده های مختلف امکانات خاص خود و مختلفی را ارائه می کنند. بعضی از این سرویس دهنده ها برنامه های موبایلی هم دارند که می توانید کیف پول دسکتاپ خود را به برنامه موبایلی هم وصل کنید. یعنی به یک کیف پول بر روی کامپیوتر، موبایل و تحت وب روی یک آدرس اینترنتی دسترسی داشته باشید.
ولی مشکلی که در استفاده از این نوع کیف پول ها وجود دارد این است که چون به صورت آنلاین نگهداری می شوند ممکن است در حملات هکر ها مورد دستبرد قرار بگیرند و با توجه به این که کلید های خصوصی شما در دسترس یک شخص خاص است ممکن است مشکل ساز شود. علاوه بر این، عملیات برخی از کیف پول‌های آنلاین بر پایه برخی از صرافی‌هاست و احتمال اینکه آن صرافی بسته شود یا اینکه کلاهبردار باشد وجود دارد.

چند تا کیف پول آنلاین وب:

Coinbase
Circle
Blockchain
Strongcoin
Xapo
Bitgo
BTC.com
Coin.Space
Coinkite

کیف پول بیت کوین دسکتاپ

کیف پول‌های دسکتاپ را می‌توان دانلود کرده و روی PC یا لپ‌تاپ نصب کنید. این نرم‌افزارها کلید خصوصی والت شما را روی هارد درایو کامپیوتر نگهداری می‌کنند. از نظر مفهومی چون این نوع از کیف پول برای بیت کوین نیازی به بخش سومی برای داده های خود ندارند، ایمن تر از کیف پول های آنلاین و موبایلی هستند. با وجودیکه این کیف پول‌ها برای کار کردن به اینترنت وصل می‌شوند و به همین دلیل احتمال هک شدن‌شان وجود دارد، اما گزینه مطلوب برای کسانی است که قصد دارند مقادیر کم بیت‌کوین را از طریق کامپیوترشان منتقل کنند.

چند تا کیف پول دسکتاپ:

Electrum
Coinomi Wallet
Atomic Wallet
Exodus
Bitcoin Core
Bitcoin Knots
BitPay
Bither
Guarda
Green Address
Wasabi
Copay
mSIGNA
Armory

کیف پول سخت افزاری بیت کوین

یک والت سخت‌افزاری نوعی خاص از کیف پول ارزهای دیجیتال است که کلید خصوصی را در یک دستگاه سخت‌افزاری نگهداری می‌کند. این والت‌ها امن‌ترین و بهترین روش برای نگهداری بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال هستند و هیچ گزارشی مبنی بر دزدیده شدن ارزها از این کیف پول‌ها ارائه نشده است. بر خلاف کیف پول های کاغذی که در برخی مواقع می بایست به یک نرم افزار وارد شوند، کیف پول های سخت افزاری می توانند به طور مستقل کار کنند. این دستگاه ها در برابر ویروس های کامپیوتری ایمن هستند و اعتبار داخل آن ها نمی تواند از دستگاه به شکل متن ساده خارج شود. Trezor و Ledger HW.1 بهترین کیف پول های سخت افزاری هستند که به سرعت در بین کاربران محبوب شدند.
حتی برخی از کیف پول‌های سخت‌افزاری دارای صفحه نمایش هستند و به این ترتیب امنیت بیشتری دارند، زیرا از طریق همان صفحه نمایش می‌توان برای تایید و نمایش جزئیات کیف پول استفاده کرد.

چند تا کیف سخت افزاری:

Ledger Nano S
TREZOR
KeepKey
کول والت Cool Wallet
Ledger HW.1
BitBox

بانک برای نگهداری بیت کوین

بانک های سنتی رایج به طور کلی از بیت کوین پشتیبانی نمی کنند و حتی محدودیت های زیادی برای مشتریان خود اعمال کرده اند تا امکان استفاده از ارز های دیجیتالی را به آن ها ندهند. به همین دلیل بانکی مخصوص بیت کوین به نام Bitcoin Crypto Bank ساخت شد. اولین بانک بیت کوین که به صورت خصوصی اداره می شود. این بانک بیت کوین را می پذیرد و آن را مدیریت می کند.

1 Comment

  1. بازتاب:معرفی انواع دستگاه استخراج به صورت کامل – آموزش استخراج ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام

یکی از بهترین کانال های ارز دیجیتال با داشتن گروه سرمایه گذاری

عضویت در کانال خارج شدن