فهرست بستن

ماینینگ Mining یا استخراج در ارزهای دیجیتال چیست؟

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال فرآیندی است که در آن تراکنش ارز دیجیتال تایید می شود و به بلاک چین افزوده می شود. با انجام ماینینگ کوین های جدید تولید می شوند و به موجودی در گردش آن ارز دیجیتال خاص اضافه می شود. استخراج ارز دیجیتال – ماینینگ ارز رمزپایه Mining – ماین کردن به کمک استخرهای استخراج

اگر کمی درباره ارزهای دیجیتالی اطلاعات داشته باشید حتماً اسم استخراج یا ماینینگ را شنیده اید که به کمک آن میشود ارز مورد نظر را به دست آورد.

ماین انجام ثبت بلاک های جدید در زنجیره بلاک چین در ازای دریافت پاداش است. که برای به دست آوردن کریپتوکارنسیها کاربرد دارد.

bitcoin mining: (بیت کوین ماینینگ) به معنای استخراج بیت کوین است
bitcoin miner: (بیت کوین ماینر) به معنای شخصی است که بیت کوین استخراج می کند
bitcoin block: (بلاک بیت کوین) فایل هایی هستند که داده های مربوط به شبکه بیت کوین به طور دائمی در آن ها ثبت می شود.

فرآیند ماینینگ یا استخراج ارزهای رمزپایه چیست؟

ارزهای دیجیتالی به دو صورت بدست می‌آیند یا با خریدشان و شرکت در ico های مخصوصشان و یا با ماین یا همان استخراج کردن حالا استخراج کردن به این صورت است که شما با یه سخت افزاری که این سخت افزار میتواند سیستم کامپیوتری شما باشد اگر یک سیستم قوی دارید یا یک سخت افزار مخصوص باشد شما این سخت افزار را وصل میکنید به یک استخر استخراج و این سیستم طی یک عملیاتی شروع میکند به حل مسائل بسیار سخت و الگوریتمی بعد از حل کردن و رسیدن به حل مسئله به شما مقداری ارز دیجیتال مورد نظر را میدهد.

به یاد داشته باشید با افرادی که بصورت غیرمجاز و غیراصولی بخواهند از انشعابات برق یارانه‌ای اقدام به این عمل نمایند توسط مقامات قضایی برخورد می شود.

هر ارز دیجیتال با توجه به الگوریتمی که دارد (SHA-256 – Ethash – X11  و…) نیازمند دستگاه مخصوص است.
ماینینگ را می‌توان به سه بخش سخت افزاری، نرم افزاری و پلتفرم دسته بندی کرد.

فرآیند ماینینگ به صورت کلی

  1. تهیه دستگاه استخراج مناسب برای ارز موردنظر
  2. نصب کیف پول مخصوص آن ارز
  3. اتصال دستگاه به استخر استخراج و شروع به کار استخراج

ماینر چه کسی است؟

به افرادی که فرآیند ماینینگ را انجام می‌دهند ماینر (Miner) یا معدنچی می‌گویند.

انواع روشهای استخراج یا ماینینگ

Solo mining یا استخراج انفرادی

استخراج انفرادی (سولو ماینینگ) به حالتی گفته می شود که ماینر یا همان استخراج کننده، به صورت انفرادی اقدام به استخراج یک کوین کند و به هیچ استخری متصل نشود. در اینصورت اعتبار تمام بلاک هایی که این افراد استخراج می کنند از آن آنهاست؛ همچنین پاداش بلاک را نیز به تنهایی دریافت می کنند.

• مزایا:
– این روش کمتر مستعد قطع شدن سرویس است و در نتیجه موجب افزایش زمان کار می شود
– استخراج انفرادی هیچ هزینه اضافی یا کارمزدی را به دوش فرد نمی گذارد. برای استخراج هر بلاک، 12.5 بیت کوین و همچنین کارمزد تراکنش های آن بلاک، به همان یک استخراج کننده می رسد.

• معایب:
– در این روش، کسب درآمد به صورت نامنظم است و دقیقا مشخص نیست فرد، چه زمانی می تواند یک بلاک را کشف کند و به درآمد برسد.
– در روش استخراج انفرادی زمان زیادی به هدر می رود، احتمال درآمدزایی در روش دسته جمعی بیشتر است.

Pooled mining یا استخراج استخری

در این روش، تمام منابع استخراج افراد مختلف با هم جمع می شود؛ سپس پروسه تولید راه حل برای یک بلاک، شروع می شود. زمانی که استخر موفق به حل (یا همان استخراج) یک بلاک شود، پاداش آن بلاک بین افراد مشارکت کننده در استخراج آن بلاک تقسیم می شود؛ واضح است که هرکس به همان میزان منبعی که برای این کار اختصاص داده، پاداش دریافت می کند. فعلا پاداش استخراج هر بلاک 12.5 بیت کوین است.

• مزایا:
– درآمد در روش استخراج استخری منظم تر است.
– احتمال رسیدن به درآمد سریعتر از روش انفرادی است.

• معایب:
– در این روش احتمال از کار افتادن سرویس و وقفه در عملیات استخراج به دلیل از وجود مشکل برای استخر وجود دارد.
(استخرها در معرض حملات DoS هم هستند؛ تنظیم استخر پشتیبان و استخراج انفرادی می تواند روشی برای این مواقع باشد.)

– در این روش ممکن است درآمد کمی کاهش یابد، چرا که باید به استخر کارمزد پرداخت شود. همچنین کارمزد تراکنش ها نیز به ماینر تعلق نمی گیرد؛ البته در برخی از روش های تقسیم پاداش، استخرها به تقسیم کارمزد تراکنش های موجود در بلاک ها نیز می پردازند.

اکوسیستم و روشهای ماینینگ

سخت افزار ماینینگ

کاربران با استفاده از انواع سخت افزارهای مختلف میتوانند در بلوک های بلاکچین به استخراج بپردازند.

CPU Mining استخراج به کمک پردازنده مرکزی

در نسخه های کلاینت اولیه ارزهای دیجیتال کاربران میتوانستند از پردازنده های خود برای استخراج استفاده کنند. اما با ظهور استخراج به کمک پردازنده گرافیکی فرآیند استخراج به کمک CPU به صورت غیر مستقیم به صرفه نبود، به طوری که میزان هک شدن شبکه به شدت افزایش یافت که میزان ارزهای تولید شده توسط معدن CPU کمتر از هزینه نیروی کارکرد CPU بود. بنابراین این گزینه از رابط کاربری مشتری حذف شد.

GPU Mining استخراج به کمک پردازنده گرافیک

استخراج گرافیکی معادن بسیار سریعتر و کارآمدتر از استخراج به کمک پردازنده CPU می باشد.

FPGA Mining

FPGA یک روش بسیار کارآمد و سریع برای استخراج است، قابل مقایسه با معدنکاری گرافیکی و معدنکاری CPU بسیار بالا است. معمولا FPGA ها مقدار بسیار کمی از قدرت را با پاداشهای نسبتاً بالا در اختیار می گذارند و باعث می شود که آنها از معدن گرافیکی GPU معقول تر و کارآمدتر باشند.

ASIC Mining استخراج به کمک دستگاه های ایسیک

دستگاه های ایسیک مدارهای مجتمعی هستند که به منظور انجام عملیات خاص، طراحی و بهینه سازی شده‌اند. که بسیار سریعتر و قدرتمندتر از تمام فن آوری های قبلی هستند.

دستگاه استخراج ای‌سیک (ASIC) چیست؟

با گسترش شبکه بیت کوین و تراکنش های آن، استخراج بیت کوین با کامپیوتر های معمولی اصلا به صرفه نیست. برای استخراج به صرفه بیت کوین به سخت افزار تخصصی که با عنوان ای‌سیک (ASIC) شناخته می‌شوند، نیاز خواهید داشت.

ابتدا ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را برای پردازنده های کامپیوتری (CPU) طراحی کرد اما امروزه تمام استخراج های بزرگ و اصلی بیت کوین توسط دستگاه‌های استخراج یا همان ASIC‌ها صورت می‌گیرد.

(Mining services (Cloud mining استخراج ابری

سرویس های استخراج ابری که با بستن قراردادهای در ازای خرید هش برای مدتی میتواند دستگاه های استخراج ارز را اجاره کنید.

مانند: شرکت معتبر جنسیس ماینینگ

نکات خرید دستگاه های استخراج

در خرید دستگاه های استخراج باید چندین نکته دقت کنید.

برند و مدل

شرکت سازنده دستگاه و مدل آن. مثال: Bitmain Antminer S9

میزان هش (قدرت پردازش)

دستگاه استخراج موردنظر چند هش در ثانیه (TH/S) تولید می کند؟ هش بیشتر درآمد بیشتر. (هش چیست؟)

کارآمدی

شما باید نسبت به میزان سرمایه و درآمدی که می خواهید، دستگاهی را انتخاب کنید که مصرف برق آن با سرمایه و درآمد مورد نظر شما سازگار باشد. برق خانگی در بسیاری از کشورها از جمله ایران، قیمت بالایی دارد و مصرف برق دستگاه های استخراج بسیار بالا است. به همین دلیل برای استخراج به صرفه باید از برق صنعتی استفاده کنید.

قیمت

این عامل هم نسبت به سرمایه شما باید موردتوجه قرارگرفته شود. همچنین زمان بازگشت سرمایه و سوددهی هم باید در نظر گرفته شود.

دستگاه استخراج را فقط بر اساس قیمت یا فقط هش ریت خریداری نکنید. بهترین دستگاه کارآمدترین آن است. هدف پول است. کارآمدترین دستگاه‌ استخراج دستگاهی است که هش بیشتر و مصرف برق کمتری داشته باشد یا به طور کلی میزان بازگشت سرمایه آن سریع‌تر باشد.

شرکت بیت مین (Bitmain) معروف‌ترین و بزرگترین شرکت سازنده دستگاه‌های استخراج برای عموم است. دستگاه‌های استخراج این شرکت تحت عنوان Antminer در بازارهای جهانی به وفور یافت می‌گردند. با این حال به تازگی شرکت‌های زیادی برای رقابت با بیت مین دستگاه‌های استخراج خود را به بازار عرضه می‌کنند.

استخرهای استخراج

استخر استخراج از مجموعه‌ای ماینرها یا استخراج‌کنندگان تشکیل شده است که منابع رایانه‌ای خود را برای استخراج ارزهای دیجیتال با هم به اشتراک می‌گذارند.
هنگامی که فرآیند استخراج تکمیل و تایید شد، اعضای استخر پاداش تراکنش ها و کوین ها را به طور مساوی تقسیم می کنند.

شما باید دستگاه ماینینگ خود را برای معدنکاری به یک استخر استخراج متصل کنید.

استخراج ابری بدون خرید دستگاه

با اجاره کردن سرویس های ابری می توانید بدون سخت افزار ماینینگ را انجام دهید که البته به دلیل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال ممکن است کمی ریسک به همراه داشته باشد.

مزایای استخراج ابری:

بدون نیاز به مکان
بدون هزینه برق اضافی
بدون نیاز به تجهیزات
مشکلات خنک کردن تجهیزات وجود ندارد.
به تامین و تنظیم کنندگان تجهیزات نیاز نخواهید داشت.

معایب استخراج ابری:

ریسک کلاهبرداری
استخراج غیرشفاف
هیجان کمتر (اگر شما یک عاشق کامپیوتر هستید که جمع آوری سیستم را دوست دارید!)
سود پایین تر – اپراتورها باید هزینه های خود را تامین کنند.
نوسانات قیمت که ممکن است باعث کم شدن سود یا توقف فعالیت شود.
عدم کنترل و انعطاف پذیری

• امکان ماینینگ با سیستم های خانگی وجود دارد اما اگر قصد کسب درآمد زیاد دارید آن را فراموش کنید.

وضعیت قانونی استخراج بیت کوین در ایران

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.»

طبق قانون فوق، استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران به عنوان جرم شناخته نمی‌شود چون هیچ‌گونه مجازاتی برای آن تعریف نشده است. اما موضع کلی نهادهای قانون‌گذار درباره آن منفی است و به نظر می‌رسد که در آینده شاهد قوانین مشخصی درباره آن باشیم.

استخراج به‌‌صرفه‌ی بیت کوین از طریق دستگاه‌های استخراج به‌نام ای‌سیک (ASIC) انجام می‌شود. این دستگاه‌ها وارداتی هستند. اداره گمرک ایران، واردات دستگاه‌های استخراج را ممنوع کرده است و این دستگاه‌ها عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند. همین باعث شده که قانون، حق ضبط و توقیف این دستگاه‌ها را داشته باشد.

بنابراین استخراج بیت کوین در ایران جرم نیست اما استفاده از برق صنعتی برای چیزی که صنعت نیست، جرم است و می‌تواند به آن جریمه تعلق بگیرد و همچنین به دلیل قاچاق بودن دستگاه‌ها، نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه‌ها و حتی انجام اقدامات قضایی را دارد. رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اخیرا (۱۷ تیر ۹۸) اعلام کرد: تولید بیت کوین در ایران از نظر ما غیرقانونی است.

در ۱۳ شهریور ۹۷، ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، از پذیرفته شدن استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان صنعت توسط دولت خبر داد. چندی بعد در ۲۵ شهریور ۹۷ هم فیروزآبادی از آزاد شدن واردات دستگاه‌های استخراج خبر داد اما هیچ‌کدام از این دو به تایید هئیت دولت نرسیده‌اند و بنابراین استخراج ارزهای دیجیتال در ایران به صورت رسمی صنعت محسوب نمی‌شود.

در هفتم آذر ماه ۱۳۹۷، سعید مهدیون، معاون مرکز ملی فضای مجازی در گفتگویی با خبرگزاری مهر گفت که به‌ زودی با مصوبه‌ای که دولت با همکاری مرکز ملی فضای مجازی در دست تنظیم دارد، فعالیت استخراج کنندگان پول دیجیتال و صرافی‌های الکترونیکی ارز دیجیتال قانونی می شود اما تاکنون اتفاقی رخ نداده است.

2 Comments

  1. بازتاب:الگوریتم استخراج ارزهای دیجیتال چیست؟ , لیست کامل – آموزش استخراج ارزهای دیجیتال

  2. بازتاب:ریگ ماینینگ Mining Rig چیست؟ – آموزش استخراج ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام

یکی از بهترین کانال های ارز دیجیتال با داشتن گروه سرمایه گذاری

عضویت در کانال خارج شدن