فهرست بستن

معرفی انواع دستگاه استخراج به صورت کامل

در این پست انواع دستگاه استخراج به صورت کامل معرفی می شود. اگر از دوستانی باشید که به ارز دیجیتال علاقه داشته باشید و در مورد آن اطلاعات دارید پس با کلمه استخراج ارز دیجیتال آشنا هستید.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال فرآیندی است که در آن تراکنش ارز دیجیتال تایید می شود و به بلاک چین افزوده می شود. با انجام ماینینگ کوین های جدید تولید می شوند و به موجودی در گردش آن ارز دیجیتال خاص اضافه می شود.

فرآیند ماینینگ به صورت کلی

  1. تهیه دستگاه استخراج مناسب برای ارز موردنظر
  2. نصب کیف پول مخصوص آن ارز
  3. اتصال دستگاه به استخر استخراج و شروع به کار استخراج

اولین قدم برای استخراج تهیه دستگاه استخراج است که ما در این پست به صورت کامل و رایگان اطلاعات مفیدی در موردانواع دستگاه استخراج در اختیار شما می گذاریم.

سختی شبکه چیست؟

به منظور حفظ شبکه و تاخیر در تولید واحدهای جدید بیت کوین، استخراج بیت کوین به مرور زمان سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود و پاداش استخراج کم‌تر می‌شود. تعداد بیت کوین هم هم محدود به ۲۱ میلیون واحد است بنابراین بیت کوین به مرور زمان کمیاب تر می‌شود.

تاریخچه استخراج ارز دیجیتال

در ابتدا صنعت استخراج، دستگاه های استخراج از واحد پردازنده مرکزی (CPU) همان سیستم های خانگی برای استخراج استفاده می کردند ولی به مرور زمان این کار به صرفه نبود زیرا تعداد استخراج کننده ها و سختی شبکه بیشتر شده بود و دیگر استخراج با یک سیستم ساده خانگی به صرفه نبود. پس استخراج کننده ها کم کم به این فکر افتادند که از واحد پردازش گرافیکی (GPU) در کارت گرافیک کامپیوتر استفاده کنند چون این کارت ها می توانستند داده ها را 50 تا 100 برابر سریع تر داده ها را Hash کنند و البته انرژی کمتری نیز مصرف می کردند.

در زمستان سال 2011، یک کارخانه جدید با تجهیزات ماینینگ وارد میدان شد که سطح استاندارد های عملکرد را به کلی جا به جا کرد. اولین دسته از دستگاه های استخراج بیت کوین استفاده آسانی داشتند که بر پایه پردازنده های قابل برنامه ریزی برای مقاصد خاص (FPGA) بودند و از طریق اتصال ساده USB به کامپیوتر ها متصل می شدند.

استخراج کننده های FPGA انرژی کمتری نسبت به CPU یا GPU ها مصرف می کردند و برای اولین بار ساخت و احداث مفهومی به نام Mining Farm یا مزرعه استخراج را امکان پذیر کردند.

مزرعه استخراج از نظر ساختاری شبیه به یک دیتاسنتر است که به منظور استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری راه اندازی شده باشد.

استخراج کننده های مدار های یکپارچه ساخته شده برای یک برنامه خاص (ASIC) مطرح شدند. این ماشین های ASIC با سرعتی بی سابقه استخراج می کنند در حالی که نسبت به دیگر ابزار استخراج مانند GPU و FPGA انرژی کمتری مصرف می کنند.

امروزه استخراج به صرفه بیت کوین فقط با تراشه‌های مخصوصی به نام‌ ای‌سیک (ASIC) امکان پذیر است.

دستگاه استخراج ای‌سیک (ASIC) چیست؟

با گسترش شبکه بیت کوین و تراکنش های آن، استخراج بیت کوین با کامپیوتر های معمولی اصلا به صرفه نیست. برای استخراج به صرفه بیت کوین به سخت افزار تخصصی که با عنوان ای‌سیک (ASIC) شناخته می‌شوند، نیاز خواهید داشت.

معیارهای خرید انواع دستگاه استخراج

فاکتور های مهم زیادی وجود دارد که در زمان خرید انواع دستگاه استخراج ASIC باید به آن توجه کنید.

نرخ تولید هش (Hash rate): هرچقدر نرخ هش دستگاه‌ها بیشتر باشد، یعنی دستگاه قدرت پردازشی بیشتری داشته و قادر است تعداد بلاک‌های داده‌ای بیشتری را کدگذاری کند. بنابراین با فرض ثابت بودن ویژگی‌های دو دستگاه ای سیک، هر کدام نرخ هش بیشتری دارد، قوی‌تر بوده و در نتیجه درآمد بیشتری هم در پی خواهد داشت.

قیمت: این که دستگاهی که می خواهید بخرید چقدر قیمت دارد هم مهم است. ماینر های ارزان قیمت بیت کوین های کمتری هم استخراج می کنند که دلیل این تاثیرگذاری و مصرف برق مهم می باشد نیز همین است. سخت افزار استخراجی که تاثیر بیشتری داشته باشد قیمت بیشتری هم خواهد داشت.

گول قیمت‌های پایین برخی فروشندگان دستگاه‌ها را نخورید!

برند و مدل: برخی کارخانه‌های سازنده‌ی دستگاه‌های ای سیک، از نظر تعهد کاری و تهیه سفارش‌ها در زمان‌بندی تعیین شده بسیار ضعیف عمل می‌کنند. یعنی سفارشی که قرار بوده طی ۲۰ روز آماده و ارسال شود ممکن است چندین ماه به درازا بکشد! مثل شرکت Obelisk که سفارش‌ها را با تأخیرهای چندهفته‌ای و چندماهه ارسال می‌کند. در مقابل، شرکت‌های Bitmain که محصولات ایسیک خود را تحت عنوان Antminer عرضه می‌کند و شرکت MicroBT که محصولات ایسیک خود را تحت عنوان Whatsminer عرضه می‌کند، شرکت‌های قابل اعتماد و محبوب میان کاربران هستند.

مصرف برق: درآمد خالص یک دستگاه، با میزان مصرف برق آن نسبت عکس دارد؛ یعنی هر چه مصرف برق دستگاه کمتر باشد، درآمد خالص دستگاه بیشتر خواهد بود. شما می بایست دستگاه را بر اساس ظرفیت برق مکان مورد نظر خودتان خریداری نمایید.

سر و صدای دستگاه‌ استخراج: استفاده از فن‌ها به منظور تهویه هوا، تولید نویز و سر و صدا را نیز به همراه خواهد داشت. میزان نویز در دستگاه‌های مختلف، بسته به تکنولوژی، کیفیت ساخت، سرعت چرخش فن‌ها، تعداد فن‌ها و … تفاوت دارند.

تعداد ارزها و الگوریتم‌های قابل استخراج: حتما توجه داشته باشید تجهیزی که خریداری می‌کنید توانایی استخراج چندین ارز را داشته باشد در غیر این صورت با افزایش سختی شبکه، دستگاه شما کارایی زیادی نداشته و قادر نخواهید بود ارزهای متنوع دیگری را استخراج کنید. یکی از بهترین الگوریتم‌های استخراج ارز، الگوریتم SHA-256 است.

الگوریتم های استخراج انواع دستگاه استخراج

SHA–۲۵۶: الگوریتم های هش ایمن، خانواده ای از توابع هشینگ کریپتوگرافیگ (رمزنگاری) می‌باشند که توسط موسسه ملی استانداردها و تکنولوژی منتشر شده است. الگوریتم SHA-۲۵۶ طوری طراحی نشده‌ است که مقاوم در برابر دستگاه های ASIC باشند و ASIC های استخراج بیت کوین در حال حاضر در دسترس هستند.

قابل استخراج: بیت کوین، بیت کوین کش و …

Scrypt :Scrypt به این منظور طراحی شده است تا شکستن رمز عبورهایی که با این الگوریتم هش شده اند را برای سخت افزارهای مخصوص مانند ASIC ها دشوارتر کند. Scrypt نسبت به توابع مشابه، این کار را با استفاده از حجم زیادتری از حافظه انجام می دهد که باعث می شود، هکرها کار سخت تری برای رسیدن به اهداف خود داشته باشند.

قابل استخراج: لایت کوین، دوج کوین، نئو

Ethash: الگوریتم گواه اثبات کار اتریوم، نسخه تغییر یافته ای از Dagger-Hashimoto می‌باشد. این الگوریتم به گونه‌ای طراحی شده که Memory Hard بوده (نیاز به یک حداقل حافظه دارد) و مقاوم در برابر دستگاه های ASIC می‌باشد. به عبارتی این مورد به سمت کارت های گرافیک با حافظه بیشتر تمایل پیدا می کند و افرادی به سمت آن کشیده می شوند که می خواهند با سخت افزارهای استاندارد نظیر کارت های گرافیک پر قدرت، ارز دیجیتال استخراج کنند.

قابل استخراج: اتریوم، اتریوم کلاسیک

Equihash: توسعه دهندگان زی کش، الگوریتم گواه اثبات کار حافظه محور برای ارز دیجیتال خود ایجاد کرده‌اند تا آن را در مقابل ASIC مقاوم کنند.این الگوریتم از Blake۲b در گواه اثبات کار استفاده می کند و به عنوان تابع تولید کلید استفاده می‌شود.

قابل استخراج: زی کش، زن کش و بیت کوین گلد

X۱۱: الگوریتم X۱۱ در اصل برای دش (Dash) ساخته شده که برای انجام عملیات هشینگ، چندین بار از ۱۱ الگوریتم هش مختلف استفاده می‌کند. این ۱۱ الگوریتم عبارتند از : Blake, BMW, Groestl, JH, Keccak, Skein, Luffa, Cubehash, Shavite, SIMD, Echo

قابل استخراج: دش

بهترین دستگاه های اسیک (ASIC) برای استخراج

بر اساس فاکتورهای مثل سودآوری، قیمت، اندازه، وزن و … می توان انواع دستگاه استخراج را معرفی کنیم.

انواع دستگاه استخراج بر اساس ارز دیجیتال:

دستگاه های استخراج انواع ارز دیجیتال
دستگاه های استخراج بیت کوین
دستگاه های استخراج اتریوم
دستگاه های استخراج لایت کوین
دستگاه استخراج دوج کوین

مسائل مهم زیادی هنگام خرید سخت افزار استخراج بیت کوین وجود دارد. این حائز اهمیت است که هر دستگاه را بر اساس قدرت هش، میزان مصرف برق، میزان دمای اطراف و هزینه اولیه خرید، قضاوت کنید.

بهترین مسئله در خرید انواع دستگاه استخراج قدرت هش دستگاه است که شما باید مشخص کنید که سرمایه اولیه شما ROI کی باز می‌گردد. شما هزینه های برق و همچنین هزینه یا کارمزد استخر ماینینگ را هم باید از سود خود کسر کنید.

انواع دستگاه استخراج پرکاربرد بیت کوین

به این نکته توجه داشته باشید که بالاتر بودن قدرت‌ هش به معنای بهتر بودن دستگاه نیست.

بیت مین انت ماینر Bitmain Antminer S9

این دستگاه با قدرت هش ۱۴.۰ TH/s یکی از قدرتمندترین و پرکاربردترین دستگاه های ASIC بیت کوین است. در اواخر سال ۲۰۱۶ شرکت bitmain رسما از ماینر جدید خود رونمایی کرد. این دستگاه دارای قدرت هش ۱۴ تراهش و مصرف انرژی ۱۳۷۵ وات است. antminer s9 از یک فن خنک کننده قدرت مند بهره می برد. با این وجود باید از آن در محیط های خنک استفاده کرد. دستگاه با استفاده از کابل Ethernet به شبکه متصل می‌شود. قیمت این دستگاه حدود ۵۰۰ تا ۱,۰۰۰ دلار در فروشگاه های مختلف متغیر است. به تازگی در سال ۲۰۱۸ مدل «i» این دستگاه عرضه شده است که کارآمدی بالاتری نسبت به مدل‌های قبلی خود دارد.

بیت مین انت ماینر Bitmain Antminer T9

Antminer T9 با قدرت ۱۲٫۵ (مدل‌های قدیمی‌تر: ۱۱ و ۱۰) تراهش و مصرف انرژی ۱۵۷۶ یکی از قدرتمند ترین و البته پرمصرف ترین دستگاه های استخراج ASIC جهان است. این مدل از نظر ظاهری و سخت افزاری بسیار مشابه با مدل S9 است. قیمت آن حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در فروشگاه های مختلف متغیر است. به دلیل مصرف بالای انرژی، برق خانگی به هیچ وجه برای این دستگاه مناسب نیست.

بهترین دستگاه استخراج از لحاظ بودجه

۸NanoCompat

این دستگاه قدرتمندترین دستگاه استخراجی است که برای بیت کوین تولید شده و در مرحله پیش‌فروش قرار دارد. این دستگاه ۴,۰۰۰ دلاری حدود ۳۸TH/s قدرت هش دارد که توسط شرکت AsicMiner تولید شده است. میزان برق مصرفی این دستگاه ۲۳۰۰W است و از مزایای آن می‌توان به وجود فن‌های قدرتمند در جلوی دستگاه اشاره کرد. وزن ۴۰ کیلویی این ماینر کمی خریداران را به شک و تردید می‌اندازد.

بیت مین انت ماینر Bitmain Antminer S15/T15

همان‌طور که مدیرعامل شرکت بیت مین گفت، دو مدل S15 و T15 ادامه‌دهنده نسل انت ماینرهای S9 و T9 این شرکت هستند. این دو مدل جدید در دسامبر ۲۰۱۸ عرضه شدند و در حال حاضر قدرتمندترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین شرکت بیت مین هستند که در بازار خرید و فروش می‌شوند. انت ماینر S15 قدرت هش ۲۸Th/s و مصرف برقی در حدود ۱۵۰۰W دارد که بهره‌وری آن را بسیار بالا می‌برد. مدل T15 هم قدرت هش ۲۳Th/s دارد و مصرف برق آن هم مانند S15 حدود ۱۵۰۰W است. انت‌ ماینرهای اس ۱۵ و تی ۱۵ به ترتیب با قیمت‌های ۱,۱۰۰ و ۹۵۰ دلار در بازارهای جهانی به فروش می‌رسند.

اینوسیلیکون ترمیناتور INNOSILICON Terminator3

نسل جدید ماینرهای بیت کوین شرکت اینوسیلیکون به معنای واقعی کلمه یک ترمیناتور در میان ماینرها است. قدرت هش ۴۳ TH/s و مصرف برق ۲۱۰۰W این دستگاه را در لیست خرید افراد زیادی قرار داده است. شرکت اینوسیلیکون هم خود یک شرکت بسیار معتبر بوده و از این جهت هم مزیت محسوب می‌شود. همچنین یک مدل دیگر از این دستگاه با قدرت هش ۳۹ TH/s و قیمت کمتر هم وجود دارد که باید در هنگام خرید به این نکته دقت کنید. قیمت INNOSILICON Terminator3 در بازارهای جهانی حدود ۲,۲۰۰ دلار است.

واتس‌ماینر ام تری ایکس Whatsminer M3X

قیمت پایین دستگاه‌های قدرتمند واتس‌ماینر هر ماینری را وسوسه می‌کند مخصوصا برای مناطقی که هزینه برق پایین باشد یا افراد بخواهند با هزینه کم کار ماینینگ را شروع کنند زیرا این دستگاه‌ها نسبت به قدرت هش، مصرف برق بالایی را طلب می‌کنند. همچنین اخیرا این شرکت نشان داده که می‌تواند رقیبی جدی برای شرکت های بزرگ ماینینگ باشد. واتس ماینر ام تری ایکس با TH/s 12 قدرت، مصرف برقی در حدود ۲۰۰۰W دارد. این ماینر با قیمت حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ دلار در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد.

واتس‌ماینر ام تن Whatsminer M10

مدل دیگری که این روزها ماینرهای زیادی درباره‌اش بحث می‌کنند، واتس ماینر ام تن است زیرا با وجود قیمت بسیار پایین نسبت به رقبا، قدرت هش بسیار بالایی دارد. البته در بحث طول عمر برخی به این ماینر ایرداتی را وارد ساخته‌اند با این حال در نظرسنجی‌ها سربلند بیرون آمده است. مدل M10 با ۳۳ تراهش بر ثانیه قدرت، مشکل M3X در بحث مصرف انرژی بالا را ندارد زیرا برای چنین قدرتی مصرف برق ۲۱۰۰W عیب نیست. مدل S این دستگاه یعنی M10S هم با ۵۵ تراهش عرضه شده است. دستگاه Whatsminer M10 با قیمت بین ۱۱۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار در بازارهای جهانی قابل خریداری است.

هالانگ دراگون مینت HalongDragonMint T1

ماینرهای پرقدرت و به‌ویژه کم مصرف هالانگ از محبوبیت بالایی در بین کاربران به خصوصی مصرف‌کنندگان اروپایی برخوردارند. مدل آخر سری دراگون ماینت از شرکت هالانگ، T1 است. ویژگی‌هایی مثل قیمت مناسب، قدرت هش خوب و مصرف برق بسیار پایین نسبت به دیگر رقبا آن را به شدت مورد توجه قرار داده است. این ماینر TH/s 16 قدرت دارد و مصرف برق آن حدود ۱۶۰۰W است. قیمت این دستگاه حدود ۶۰۰ دلار است.

ای‌بنگ ای‌بیت ای‌ ۱۱ پلاس پلاس Ebang Ebit E11++

دستگاه Ebit E11+ شرکت ای‌بنگ در اکتبر ۲۰۱۸ عرضه شد و با قدرت هش فوق‌العاده بالای ۳۷ تراهش توجهات زیادی را به خود جلب کرد. حالا مدل جدید این دستگاه یعنی Ebit E11++ با قدرت هش ۴۴ تراهش و مصرف برق حدود ۲۰۰۰W بدون اغراق یکی از قدرتمندترین دستگاه‌های استخراج حال حاضر بیت کوین است. با این حال هنوز این ماینر امتحان طول عمر خود را پس نداده است. قیمت ای‌بیت ای‌ ۱۱ پلاس پلاس در سایت رسمی شرکت ای‌بنگ حدود ۲,۰۰۰ دلار است.

لیست انواع دستگاه استخراج

نام دستگاه شرکت سازنده قیمت(دلار) نرخ هش(TH/s) مصرف برق(وات)
DragonMint T1 هالونگ ماینینگ 2729 16 1480
Antminer T9+ بیت مین 550-600 10.5 1332
Antminer R4 بیت مین 1700 8.6 845
Avalon6 کنان کریتیو 650 3.5 1050
Antminer S9 بیت مین 2700-3000 14 1372
M3X پانگولان 1000 12-13 2100
 
نام دستگاه ADVERTISED MHASH/S MHASH/J MHASH/S/$ مصرف برق(وات) قیمت(دلار)
AntMiner S1 180,000 500 800 360 299
AntMiner S2 1,000,000 900 442 1100 2259
AntMiner S3 441,000 1300 1154 340 382
AntMiner S4 2,000,000 1429 1429 1400 1400
AntMiner S5 1,155,000 1957 3121 590 370
AntMiner S5+ 7,722,000 2247 3347 3,436 2,307
AntMiner S7 4,860,000 4000 2666 1,210 1,823
AntMiner S9 14,000,000 10182 5833 1,375 2,400
AntMiner U1 1,600 800 55 2 29
AntMiner U2+ 2,000 1,000 115 2 17
AntMiner U3 63,000 1,000 1658 63 38
ASICMiner BE Blade 10,752 129 28 83 350
ASICMiner BE Cube 30,000 150 55 200 550
ASICMiner BE Sapphire 336 130 17 2.55 20
ASICMiner BE Tube 800,000 888 2500 900 320
ASICMiner BE Prisma 1,400,000 1333 2333 1100 600
Avalon Batch 1 66,300 107 52.34 620 1299
Avalon Batch 2 82,000 117 54.70 700 1499
Avalon Batch 3 82,000 117 54.70 700 1499
Avalon2 300,000 3075
Avalon3 800,000
Avalon6 3,500,000 1080
Avalon721 6,000,000 6000 1000
Avalon741 7,300,000 6350 5035 1150 1450
Avalon761 8,800,000 6670 4730 1320 1860
Avalon821 11,000,000 9170 3800 1200 2900
bi*fury 5,000 1,176 24 4.25 209
BFL SC 5Gh/s 5,000 166 18.24 30 274
BFL SC 10 Gh/s 10,000 200 50
BFL SC 25 Gh/s 25,000 166 20.00 150 1249
BFL Little Single 30,000 46.22 649
BFL SC 50 Gh/s 50,000 166 50 300 984
BFL Single ‘SC’ 60,000 250 46.18 240 1299
BFL 230 GH/s Rack Mount 230,000 500 399 (used)
BFL 500 GH/s Mini Rig SC 500,000 185 2700 22484
BFL Monarch 700GH/s 700,000 1428 508 490 1379
BitFury S.B.
Bitmine.ch Avalon Clone 85GH 85,000 13 650 6489
Black Arrow Prospero X-1 100,000 1000 270 100 370
Black Arrow Prospero X-3 2,000,000 1000 333 2000 6000
Blue Fury 2,500 1000 17.8 2.5 140
BTC Garden AM-V1 310 GH/s 310,000 954 1003 324 309
BTC Garden AM-V1 616 GH/s 616,000 951 1760 648 350
CoinTerra TerraMiner IV 1,600,000 1066.67 2100 1500
Drillbit
Ebit E9 6,300,000 7140 4468 882 1410
Ebit E9+ 9,000,000 6900 6428 1300 1400
Ebit E9++ 14,000,000 10500 3600 1330 3880
Ebit E10 18,000,000 11100 3440 1620 5230
HashBuster Micro 20,000 869 29 23 688
HashBuster Nano
HashCoins Apollo v3 1100,000[26] xxxx 1000 599
HashCoins Zeus v3 4,500,000[27] xxxx 3000 2299
HashFast Baby Jet 400,000 909 71 440 5600
HashFast Sierra 1,200,000 909 169 1320 7080
HashFast Sierra Evo 3 2,000,000 909 294 2200 6800
Klondike 5,200 160 260 32 20
KnCMiner Mercury 100,000 50.04 250 1995
KnC Saturn 250,000 400 66 300 2995
KnC Jupiter 500,000 400 80 600 4995
KnC Neptune 3,000,000 1429 231 2100 12995
LittleFury
Metabank 120,000 705 56 170 2160
NanoFury / IceFury 2,000 800 2.5
NanoFury NF2 3,700 740 74 5 50
Red/BlueFury 2,600 1040 4 2.5 640
ROCKMINER R3-BOX 450,000 1000 2250 450 200
ROCKMINER R4-BOX 470,000 1000 2238 470 210
ROCKMINER Rocket BOX 450,000 937 750 480 599
ROCKMINER R-BOX 32,000 711 500 45 65
ROCKMINER R-BOX 110G 110,000 917 1250 120 88
ROCKMINER T1 800G 800,000 800 2462 1000 325
Spondooliestech SP10 Dawson 1,400,000 1120 492 1250 2845
Spondooliestech SP20 Jackson 1,700,000 1545 1299 1100 1309
Spondooliestech SP30 Yukon 4,500,000 1500 1068 3000 4121
Spondooliestech SP31 Yukon 4,900,000 1633 2361 3000 2075
Spondooliestech SP35 Yukon 5,500,000 1506 2460 3650 2235
TerraHash Klondike 16 4,500 140 18 32 250
TerraHash Klondike 64 18,000 140 20 127 900
TerraHash DX Mini (full) 90,000 140 15 640 6000
TerraHash DX Large (full) 180,000 140 17.14 1,280 10500
Twinfury 4,500 1174 20 3.83 216
WhatsMiner M1
WhatsMiner M2 9,200,000 2046
WhatsMiner M3 11,500,000 1785

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام

یکی از بهترین کانال های ارز دیجیتال با داشتن گروه سرمایه گذاری

عضویت در کانال خارج شدن